Prečo sa dobrovoľne máčam v trojstupňovej vode?

Dnes som si uvedomila, že mám v svojom živote novú úchylku, z ktorej sa asi stáva závislosť ? Ak sme prepojení na sociálnych sieťach, tak vám ju zrejme nemusím vôbec predstavovať, však?

Že netušíte o čo ide? Tak vám to teda prezradííííím…

Áno, ide o otužovanie!

Začali sme ešte na jeseň s partiou kamarátok a veríme, že sa preplávame až do leta.

Ja, ktorá som kedysi mala problém vliezť v lete osviežiť sa do mora, sa teraz čvachtám vo vode, ktorá má cca 3 stupne a teplota vzduchu je veľmi podobná (alebo aj nižšia).

 

Čo mi to dáva a prečo som tomuto novodobému ošiaľu prepadla?

Cítim sa vďaka nemu úplne blažene… sama pre seba som si otužovanie nazvala „instantné šťastie“, lebo ma dokáže v priebehu pár minút úplne dobiť endorfínmi. Je úplne jedno s akou náladou prichádzam ku jazeru, domov vždy odchádzam vysmiata, šťastná a plná energie a nadšenia ? instantné šťastie, ktoré rozhodne netreba zalievať horúcou vodou ??

Ako krásny bonus sa dokážem naladiť na svoje telo a počúvať ho. V jazere to nie je o pretekoch, ani o trhaní rekordov (i keď i tie ma bavia, keď vidím ako si telíčko zvyká a posúva svoje limity), ale o naladení sa na seba, na svoj dych, svoje telo a svoju myseľ. Na krátkych pár minút neexistuje svet okolo mňa, som iba ja a voda. Môj nový učiteľ, vďaka ktorému môžem spoznať sama seba ešte o kúsok lepšie.

O otužovaní som premýšľala už dlhšie, no až tento rok na jeseň ku nemu aj naozaj došlo…

Láka Vás to, no neviete ako začať? Určite odporúčam nájsť si partiu, s ktorou to pôjde jednoduchšie a radostnejšie. Máte v okolí bandu „ľadových medveďov“? Spojte sa s nimi a choďte to vyskúšať!

Niektoré zdroje odporúčajú začať studenými sprchami, no my medzi sebou máme aj žienky, ktoré studenú sprchu rovno preskočili a šupli sa k nám do jazera. Ja si studenú sprchu doprajem vždy ráno, ak teda viem, že sa cez deň nedostanem do jazera. Takže za mňa je to kombinácia oboch, jazero mi však príde príjemnejšie. 

Možno je to energiou prírody, či skupiny, spoločného zahriatia sa na záver… Alebo len zdieľaného šťastia medzi sebou? ?

Tak, či onak, verím, že tú správnu cestu si každý nájde sám…

Okrem „blaženosti“ má otužovanie samozrejme aj mnoho zdravotných benefitov, uvediem tie, ktoré zlákali mňa:

 • lepšia imunita organizmu
 • vyššia odolnosť na zmeny počasia (v lete by sme sa nemali tak potiť a v zime mrznúť)
 • prospešnosť na kĺby
 • zdravšie srdiečko
 • celková vitalita
 • omladenie organizmu (po vylezení z jazera sme krásne ružové, naozaj ako bábätká 😊)
 • vyplavovanie endorfínov (hormónov šťastia)

Celkom slušný zoznam, čo poviete? Ak Vás táto téma zaujiíma viac, na internete sú rôzne odborné články, naozaj je čo študovať 🙂

Otužovanie posunul na iný level Holanďan Wim Hof, ktorého určite odporúčam, ak Vás téma zaujala. Okrem otužovania samotného pridal aj špecifické dýchacie cvičenie, na ktoré nedá dopustiť (skúšala som ho a je to iná pecka!) Veď si s ním pozrite nejaké videjká, je to naozaj viac než inšpirujúci človek 🙂

Na Slovensku máme certifikovaných Wim Hof inštruktorov, ktorí vás vedia zasvätiť do tajov (nielen) ľadových kúpeľov… Môžete sa spojiť s Martinom, alebo Viktorom.

Nuž tak toľko za mňa o mojej novej vášni, verím, že vás inšpirovala a možno sa niekedy vidíme v nejakom jazere ?

Ak sa na otužovanie práve nechystáte, no chcete svojmu telíčku dopriať zmenu a možno aj zhodiť pár kilečiek, určite si prečítajte tento článok 

Zdravému telu zdar!

 

 

Jana Kamanova
Mojou vášňou je inšpirovať ľudí žiť svoj život tak, aby si na jeho konci mohli povedať: "yes, to bola jazda!" Viac o mne si môžete prečítať tu:
Komentáre
 • Kategórie
 • Chcete spoznať základnú esenciu šťastia?

  Pre Vás som vytvorila toto video zdarma:

 • Najnovšie články