Sila slova roka

Takto pred rokom som premýšľala aké bude slovo tohto môjho roka. Stalo sa ním slovo viera.

Tí, ktorí ma dlhšie sledujete, viete, že takto pred rokom na Vianoce môj psík prekonal akútne zlyhanie srdiečka. Na niečo také som nebola vôbec pripravená.

Moje psíky pre mňa vždy boli a sú členovia rodiny a tak ma to neskutočne zasiahlo. Nebola som pripravená o ňu prísť. Modlila som sa, dúfala som, prosila som… asi si to viete predstaviť. Slovo viera sa mi pripomínalo v pravidelných intervaloch. Od toho vianočného dňa to so Sunny bolo ako na hojdačke. Dni, kedy vyzeralo, že snáď ešte bude všetko nejaký čas v poriadku striedali zrazu dni, kedy som vedela, že koniec je na dosah. 

Moje slovo roka som mala napísané na farebnom papieriku tak, aby som ho mala na očiach. Veľmi často som si uvedomovala, že to, čoho som súčasťou, je väčšie a silnejšie ako ja. A že jediné, čo môžem robiť, je veriť. Veriť, že všetko bude v poriadku a že to zvládneme.

Keď som sa zamýšľala aký bol tento rok, napadlo mi, že hrozný a podobný už nikdy zažiť nechcem. Hneď do toho mi však napadlo, že síce to bol rok, ktorý mi dal nielen emočne veľmi zabrať, zároveň bol plný zázrakov. Ten prvý a najväčší som dostala hneď na Vianoce, keď Sunny zlyhanie srdiečka prežila. A bol nám pri nej dopriaty ešte niekoľkokrát, dostali sme našu štvornohú lásku ešte na niekoľko mesiacov ako veľký vianočný zázrak, za ktorý doteraz ďakujem.  

Celý tento rok bol bohatý na zázraky. Okrem Sunny to bolo absolvovanie minimovky (povinný krok pri PhD. štúdiu, v podstate taká „štátnica“), prežila som aj zosypanie svojho telíčka (komplikovaný zápal oka, kde mi ostala na pamiatku jazvička na oku, ktorá je našťastie umiestnená tak, že stále vidím).

A jeden z najväčších zázrakov pre mňa tento rok bola Afrika. Konkrétne Juhoafrická republika. V minulosti ma Afrika nikdy nelákala, vždy ma to ťahalo skôr opačným smerom: do Ázie (I keď teda africké bubnovanie mi vždy rozvibrovalo každú bunku v tele). JAR bola pre mňa čistý magic. Akoby každý deň mi „chlapci z hora“ rozdávali darčeky, aby mi moju dušu vymojkali dosýta. Od vedenia workshopu pre takmer 30 ľudí s rôznymi anglickými prízvukmi, po stretnutia s veľmi inšpiratívnymi ľuďmi, až po prírodu, ktorá mi v JAR veľmi sedela. Oceán, no najmä safari a pre mňa osudové stretnutia so slonmi boli pre mňa ako welness pre dušu. A že si to tá moja dušička užívala… 

Okrem JAR bol magic aj mesiac na milovanej Sardínii, tiež Nigéria, ktorá sa teda so mnou veľmi nebabrala a poskytla mi úplne iný zážitok (o tom možno inokedy) a ďalší veľký magic bol výcvik biznis koučingu, ktorý mi dokázal, že snívať treba a okrem toho svojim snom musíme aj veriť. Lebo keď svojim snom uveríme tak naozaj, môže sa diať pravý magic 🙂

A ja som tento rok uverila!

A verím naďalej. Lebo verím, že v živote je naozaj takmer všetko možné. Stačí, keď uveríme v seba, v svoje sny a v silu „tam hore“, ktorá nám so všetkým s láskou pomáha. Často dokážeme priam nemožné, stačí, že sa pre to rozhodneme, uveríme a vykročíme.

Ak ste dočítali moje zamyslenie až sem, ďakujem. Cítim, že chcem opäť tvoriť a určite niečo z toho aj zdieľať s vami.

A čo myslíte, aké bude moje slovo pre budúci rok? Áno, je ním slovko „magic“. 

Prajem vám nádherný rok 2024, nech je plný všetkého, po čom túžite a nech je vám v ňom krásne.

Objímam vás, 

Jana Kamanova
Mojou vášňou je inšpirovať ľudí žiť svoj život tak, aby si na jeho konci mohli povedať: "yes, to bola jazda!" Viac o mne si môžete prečítať tu:
Komentáre
  • Kategórie
  • Chcete spoznať základnú esenciu šťastia?

    Pre Vás som vytvorila toto video zdarma:

  • Najnovšie články